Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Din relatia 1kg rosii costa cat 2 kg de castraveti, daca le inmultim cu 5 pe fiecare puntem spune ca 5kg de rosii costa cat 10kg de castraveti (asta e falsa ipoteza).
Acum in relatia 5kg de rosii si 2kg de castraveti costa 36 lei inlocuim cele 5kg de rosii cu 10kg de castraveti, asa cum am obtinut mai sus.
10kg castraveti+2kg castraveti costa 36 lei
12kg castraveti costa 36 lei
1kg castraveti costa 36lei/12kg=3lei
Spor
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!