8. În fiecare lună, o familie cumpără 31 de pâini şi 14 plăcinte. Câte produse cumpără familia timp de patru luni?​

Răspuns :

Răspuns:

1. Câte pâini cumpără familia timp de 4 luni?

31 × 4 = 124 pâini

2. Câte plăcinte cumpără familia timp de 4 luni?

14 × 4 = 56 plăcinte

3. Câte produse cumpără familia timp de 4 luni?

124 + 56 = 180 produse

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Learner: Alte intrebari