Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
7 borcane..........................59,5 lei
1 borcan............................59,5 : 7 = 8,5 lei
12 borcane.......................12 x 8,5 = 102 lei
Răspuns:
59,5lei÷7=8,50 (UN BORCAN COSTA 8,5Lei)
8,5×12=102lei
Explicație pas cu pas:
1 borcan= 8,5lei
7 borcane= 59,5lei
12 borcane=102lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!