Răspuns :
Explicație pas cu pas:
13,5 :3,9 kg =3,46 lei
3,46×16kg=55,36 lei
55,36 lei 16 kg
sper ca e bine !
Răspuns:
24 lei
Explicație pas cu pas:
9 kg ..... 13,5 lei
16 kg ..... ? lei
Mai întâi aflăm cât costă un kg de cartofi.
13,5 : 9 = 1,5 lei
Acum aflăm cat costă 16 kg de cartofi.
16 × 1,5 = 24 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!