FIȘĂ DE LUCRU 1. Un mobil în mişcare uniformă parcurge în 5 ore 65 km. Cât va parcurge în 8 ore? 2. Dacă 7 caiete de matematică costă 54 lei, cât vor costa 3 caiete de acelaşi fel? 3. Dacă 16 kg de roşii costă 456 lei, cât vor costa 8 kg de roşii? 4. Două perechi de ghete costă 128,94 lei. Cât vor costa 3 perechi de ghete, dacă preţul unei perechi este acelaşi? 5. 8 caiete costă 46,87 lei. Cât vor costa 5 caiete de acelaşi fel? 6. Un mobil în mişcare uniformă parcurge 103 km în 5 ore. În cât timp va parcurge 200,8km?​

Răspuns :

Răspuns:

1. 5:65=13 km/h

13x8=104 km face in 8 ore

2. 7:54= 7,71 lei/caiet

7,71x3=23,13 lei 3 caiete

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Learner: Alte intrebari