4 kg de banane și 3 kg de portocale costă 40 Lei iar 3 kg de banane și 4 kg de portocale costă 37 lei. un kg de bani și un kilogram de portocale costă împreună?​

Răspuns :

Pentru a afla prețul unui kilogram de banane și portocale împreună, putem rezolva un sistem de ecuații folosind informațiile date. Vom nota prețul unui kilogram de banane cu "x" și prețul unui kilogram de portocale cu "y".

Avem următoarele ecuații:

4x + 3y = 40

3x + 4y = 37

Putem rezolva acest sistem de ecuații pentru a găsi valorile lui x și y.

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Learner: Alte intrebari