7. Află cât costă 3 caiete, știind că 4 caiete costă 24 de lei.​

Răspuns :

Răspuns:

Știm că patru caiete costa 24 lei

Aflăm cat costa un caiet:

24lei:4=6lei

Aflăm cat costa trei caiete:

3•6lei=18 lei

R:18 lei

Răspuns:

3 caiete=?

4 caiete=24 lei

Cât costa un caiet?

24:4=6

Cât costă 3 caiete?

6×3=18

3 caiete costa 18 lei

Succes!!