Răspuns :
Răspuns:
Știm că patru caiete costa 24 lei
Aflăm cat costa un caiet:
24lei:4=6lei
Aflăm cat costa trei caiete:
3•6lei=18 lei
R:18 lei
Răspuns:
3 caiete=?
4 caiete=24 lei
Cât costa un caiet?
24:4=6
Cât costă 3 caiete?
6×3=18
3 caiete costa 18 lei
Succes!!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!