Răspuns :
Răspuns:
- 28 lei
Explicație pas cu pas:
5 kg mere ....... 20 lei
7 kg mere ....... x lei
[tex] \frac{5}{7} = \frac{20}{x} \implies x = \frac{7 \times 20}{5} = \frac{140}{5} = \bf28 \: lei[/tex]
Răspuns:
Cat costa un kg de mere?
[tex]20:5=4lei[/tex]
Cat costa 7 kg de mere?
[tex]7*4=28lei[/tex]
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!