Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Problema
Iulian a cumpărat 3 înghețate și două sucuri plătind 16 lei. Adrian a cumpărat 4 înghețate și 3 sucuri pe care a plătit 23 lei. Ce preț are fiecare din cele două produse?
- Metoda comparației
3 înghețate ............. 2 sucuri ........... 16 lei l ×3
4 înghețate ............. 3 sucuri ............ 23 lei l ×2
___________________________________
9 înghețate ............ 6 sucuri ............ 48 lei
8 înghețate ............ 6 sucuri ............. 46 lei
__________________________________ scad relațiile
o înghețată ................../...................... 2 lei
O înghețată costă 2 lei.
______________________
3 înghețate ............. 2 sucuri ........... 16 lei
- Aflăm cât costă 3 înghețate:
3 × 2 lei = 6 lei costă 3 înghețate
- Aflăm cât costă 2 sucuri:
16 lei - 6 lei = 10 lei costă 2 sucuri
- Aflăm cât costă un suc:
10 lei : 2 = 5 lei costă un suc
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!