1.3. Şiruri de rapoarte egale
Cercelám si descoperim
Mama a cumpărat 2 kg de făină cu 26,6 lei, apoi 3 kg cu 39,9 lei, şi a treia oară-
4 kg de făină cu 53,2 lei.
a) Arătaţi că de fiecare dată mama a cumpărat făină la acelaşi preţ.
b) Cât costă 1 kg de făină?
Rezolvare:
a) Prima oară-
A treia oară-
26,6
2
= 13,3 (lei/kg);
53,2
4
13,3 (lei/kg).
A doua oară
26,6
2
39,9
3
-=13,3 (lei/kg);
Re
Obţinem un şir de rapoarte egale:
39,9
2-53,2
3
4
b) Valoarea fiecărui raport este 13,3, deci 1 kg de făină costă 13,3 lei.
Rapoarte şi proporţii
149
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!