Răspuns:
Vom nota cu x prețul pe kilogram al merelor și cu y prețul pe kilogram al perelor.
Pentru Robert:
2x + 5y = 26
Pentru Anna:
6x + 7y = 46
Putem rezolva acest sistem de ecuații pentru a găsi valorile lui x și y
Multiplicăm ecuația pentru Robert cu 3 pentru a obține 6x:
6x + 15y = 78
Scădem această ecuație din cea pentru Anna pentru a elimina variabila \(x\):
6x + 7y - (6x + 15y) = 46 - 78
Obținem:
-8y = -32
Deci, \(y = 4\). Acum putem înlocui \(y\) în oricare dintre ecuațiile inițiale pentru a găsi \(x\).
Vom folosi prima ecuație:
2x + 5•4 = 26
2x + 20 = 26
2x = 6
x = 3
Astfel, costul pentru 1 kg de mere este 3 RON, iar costul pentru 1 kg de pere este 4 RON.
Explicație pas cu pas:
sper că te-am ajutat!