Răspuns :
Răspuns:
[tex]m+p+r=9500\\\\p=2m\\\\2p=5r= > 4m=5r= > r=4m/5\\\\m+2m+4m/5=9500\\\\numitor.comun-5\\\\5m+10m+4m=47500\\\\19m=47500= > m=47500:19= > m=2500lei-merele\\\\p=2m= > p=2*2500= > p=5000lei-perele\\\\r=4*2500:5= > p=2000lei-prunele[/tex]
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
9 500 lei?!
- Metoda comparației
1 kg de mere + 1 kg de pere + 1 kg prune = 9 500 lei l × 4
______________________________________________
4 kg de mere + 4 kg de pere + 4 kg de prune = 38 000 lei
4 kg de mere costă cât 2 kg de pere, care costă cât 5 kg de prune
4 kg de pere costă cât 10 kg de prune
_____________________________________________________
4 kg de mere + 4 kg de pere + 4 kg de prune = 38 000 lei
↓ ↓
5 kg de prune + 10 kg de prune + 4 kg de prune = 38 000 lei
19 kg de prune costă 38 000 lei
- Aflăm cât costă un kg de prune:
38 000 : 19 = 2 000 lei costă 1 kg de prune
- Aflăm cât costă un kg de pere:
( 5 × 2 000 ) : 2 = 5 000 lei costă un kg de pere
- Aflăm cât costă un kg de mere:
5 000 lei : 2 = 2 500 lei costă 1 kg de mere
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!