Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Metoda grafică
Dacă 2 pixuri costă cât 3 creioane, atunci 12 creioane costă cât 8 pixuri.
l------l → prețul unui creion
l------l------l------l → lei costă 2 pixuri ( cât 3 creioane)
l------l------l------l------l------l------l------l------l------l------l------l------l = 12 creioane
l__________ll___________l__________ll__________l = 8 pixuri
2 pixuri + 2 pixuri + 2 pixuri + 2 pixuri = 8 pixuri
______________________________________________________
5 pixuri + 12 creioane = 39 lei
5 pixuri + 8 pixuri = 39 lei
13 pixuri costă 39 lei
- Cât costă un pix?
39 lei : 13 = 3 lei costă un pix
- Cât costă un creion?
(2 × 3 lei ) : 3 = 6 lei : 3 = 2 lei costă un creion
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!