Răspuns :
Salut,
2.5 kg de mere costă:
6 lei/kg × 2.5 kg = 15 lei.
A fost greu ?
Green eyes.
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Cati lei costa jumatate de kg de mere ?
6:2=3 lei jumatate de kg de mere
Cati lei costa 2kg de mere ?
5x2=12 lei
Cati lei costa merele in total ?
12+3 =15 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!