O gospodină a plătit 19 lei pentru două kilograme de banane şi 3 kilograme de porto cale. Altă gospodină a cumpărat 4 kilograme de banane şi două kilograme de portocale şi a plătit 26 de lei. Cât costă un kilogram de banane? Dar unul de portocale? 2 kg banane 4 kg banane 3 kg portocale 2 kg portocale..... ************ ******* . 19 lei . 26 lei F a​

Răspuns :

Răspuns:

2b + 3p= 19 lei /(×-2)

4b + 2p=26 lei

_____________________________

-4b-6p= -38 lei

4b+2p= 26 lei

_____________________________

/ 4p=12=> p=3

=>4b+6=26

=>4b=20

=>b=5

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Learner: Alte intrebari