8. O înghețată costă 8 lei. Mama cumpără 2 pentru tata, 3 pentru
mine, 6 pentru bunici şi mănâncă
şi dânsa 2. Câți lei plăteşte mama
in total? Scrieți rezolvarea
sub forma unui exerciţiu.
9. Bunica cumpără pentru cei 3 nepoți câte 2 prăjituri şi câte 3
sucuri reci.
Ştiind că o prăjitură costă 3 lei iar un suc 2 lei, află câţi
lei
plăteşte bunica în total. Scrieți rezolvarea sub forma unui
exerciţiu.

Dau coroniță


Răspuns :

Răspuns:

8)

8+2+3+6+2=21

21*8=168

9) 3*2=6

3*3=9

(6*3)+(9*2)=36

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Learner: Alte intrebari