Răspuns :
Răspuns:
45:9=5(lei 1kg.) 5×7=35(lei 7kg.)
Rezolvare
1. Aflăm cât costă un kg de pere.
45:9=5
2. Aflăm cât costă 7 kg de pere.
7×5=35
Răspuns: 7 kg de pere costă 35 de lei.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!