Stiind că 9 kg pere costă 45 de lei,calculați cât costă 7 kg pere .
va rog că mi e lene​


Răspuns :

Răspuns:

45:9=5(lei 1kg.) 5×7=35(lei 7kg.)

Rezolvare

1. Aflăm cât costă un kg de pere.

45:9=5

2. Aflăm cât costă 7 kg de pere.

7×5=35

Răspuns: 7 kg de pere costă 35 de lei.

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Learner: Alte intrebari