Observă prețurile şi răspunde la întrebări. înghețată costă 8 lei
brioșe costă 5 lei
banane costă 4lei
a) Câte banane costă tot atât cât 4 briose ?
b) Câte înghețate costă tot atât cât 10 banane? ​


Răspuns :

Răspuns:

a) 5 banane 5x4= 20

4x5= 20

b) 5 înghețate

4x10 = 40

8x5 = 40

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Learner: Alte intrebari