2. În piață, 3 kg de cireşe şi 2 kg de vişine costă 38,50 lei, iar 5 kg de cireşe şi 2 kg de vişine costă 53,50 lei. Un kilogram de cireşe costă........ ​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

5-3=2kg cireșe diferența

53,50-38,50=15 lei diferența

15:2=7,50lei kg de cireșe