2. Dacă 2 kg de mere şi 3 kg de portocale costă 23 lei, cât costă 6 kg de mere şi 9 kg de portocale de acelaşi fel? 12 băiati​

Răspuns :

2×3=kg cu mere / 3×3 =9kg de portocale

R: 23×6 =138