13. Un stilou costà de 10 ori mai mult decât un pix. Pe 4 stilouri şi 11 pixuri s-au plătit 102 lei. Cați lei costă un stilou? Dar un pix?
DAUUU COROANNNNNNNNNAAAAAA E URGENNNNNTTTT SI 100 PUNCTEEEEEE PLEASSSSEEEE VA ROGGGGGGG​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

  • Metoda grafică

l-----l → prețul unui pix

l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l → prețul unui stilou

__________________________________________________

l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l un stilou

l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l un stilou

l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l un stilou      total = 102 lei

l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l un stilou

l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l 11 pixuri

10x4+11 = 51 părți/ segmente egale

  • Cât costă un pix?

102 lei : 51 = 2 lei costă un pix

  • Cât costă un stilou?

2 lei x 10 = 20 lei costă un stilou

_______________________________________________________

  • Algebric

s = 10 x p

4 x s + 11 x p = 102

4 x (10xp) + 11xp = 102

40xp+11xp = 102

51 x p = 102

p = 102 : 51   ⇒  p = 2 lei costă un pix

2 lei x 10 = 20 lei costă un stilou