Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
- Metoda grafică
l-----l → prețul unui pix
l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l → prețul unui stilou
__________________________________________________
l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l un stilou
l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l un stilou
l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l un stilou total = 102 lei
l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l un stilou
l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l-----l 11 pixuri
10x4+11 = 51 părți/ segmente egale
- Cât costă un pix?
102 lei : 51 = 2 lei costă un pix
- Cât costă un stilou?
2 lei x 10 = 20 lei costă un stilou
_______________________________________________________
- Algebric
s = 10 x p
4 x s + 11 x p = 102
4 x (10xp) + 11xp = 102
40xp+11xp = 102
51 x p = 102
p = 102 : 51 ⇒ p = 2 lei costă un pix
2 lei x 10 = 20 lei costă un stilou
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!