Răspuns:
a. Pentru 10 kg de rosii, bunica a achitat 226,5 lei.
Pentru 4 kg de castraveti, pretul este cu 3,2 lei mai mare decat pretul rosiilor.
4 kg de castraveti = 10 kg de rosii + 3,2 lei
1 kg de castraveti = (10/4) * 3,2 = 8 lei
Pentru 4 kg de castraveti, bunica a achitat 4 * 8 = 32 lei.
Pentru intreaga cumparatura, bunica a achitat 226,5 + 32 = 258,5 lei.
b. Dupa rotunjire, bunica a achitat 259 lei pentru toata cumparatura.