Răspuns :
Răspuns:
[tex]3ursi....4veverita....258,3E/*2\\\\7ursi.....8veverita....549,1E\\------------------\\\\7ursi.....8veverita....549,1E\\\\6ursi....8veverita....516,6E\\----------------\\1urs=32,40euro\\\\raspuns-a[/tex]
Notăm:
u- prețul unui ursuleț;
v - prețul unei veverițe .
[tex]\it 3u+4v=258,30\bigg|_{\cdot2} \Rightarrow 6u+8v=516,60\ \ \ \ (1)\\ \\ 7u+8v=549,10\ \ \ \ \ \ (2)\\ \\ \\ (1),\ (2) \Rightarrow \ (prin\ sc\breve adere)\ \ u=32,50\ \ (euro)[/tex]
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!