Te salut, Silvia!
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
l-------l → prețul unei șepci
l-------l-------+-----135 lei → prețul unui rucsac
l-------l-------l-------l-------l → costul unui rucsac = cât 4 șepci
l____135 lei __l suma celor 3 părți egale = costul a trei șepci
135 lei : 3 = 45 lei costă o șapcă
- Aflăm cât costă un rucsac:
45 lei + 135 lei = 180 lei costă un rucsac