Răspuns :
Răspuns:
[tex]\boldsymbol{ \red{12 \ RON }}[/tex]
Metoda comparației
◉ Transcriem datele problemei:
3 caiete ... 4 pixuri ... 72 RON
6 caiete ... 4 pixuri ... 96 RON
◉ Comparând mărimile date, observăm că numărul pixurilor se păstrează în ambele situații, deci acesta va fi elementul de comparație. Scădem:
6-3=3 caiete ... \\ ... 96-72=24 RON
24 : 3 = 8 RON (un caiet)
◉ Continuăm prin înlocuirea valorii obținute:
3×8=24 RON ... 4 pixuri ... 72 RON
4 pixuri = 72 - 24 = 48 RON
48 : 4 = 12 RON (un pix)
Verificare: 6 × 8 + 4 × 12 = 48 + 48 = 96 RON (corect!)
Răspuns: 1 pix costă 12 RON
✍ Reținem:
Metoda comparației
Pași de rezolvare:
- Citim, cu atenție, enunțul problemei.
- Identificăm și scriem pe două linii datele problemei.
- Vom aduce una dintre mărimi la aceeași valoare, pentru a avea de aflat o singură mărime.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!