Dacă 6 kg de mere costă 18 RON 15 kilograme de mere vor costa X lei

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

6 kg....................18 RON

1 kg.....................18 : 6 = 3 RON

15 kg....................15 x 3 = 45 RON

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Learner: Alte intrebari