Răspuns
58 ; 91 ; 76 ;
Explicație pas cu pas:
cat au costat in total cele 3 lazi = 116+182+152 = 450 lei ;
cat a costat 1 kg de mere = 450:225 = 2 lei ;
cate kg de mere sunt in prima lada = 116:2 = 58 kg ;
cate kg de mere sunt in a doua lada = 182:2 = 91 kg ;
cate kg de mere sunt in a treia lada = 152:2 = 76 Kg ;