Răspuns :
Salut,
1 kg ( 1 000 g ) ... 30 lei
0, 2 kg ( 200 g ) ... ? lei
• 1000 g ÷ 200 g = 5
• 30 ÷ 5 = 6
=> 0, 2 ( 200 g ) de afine vor costa 6 lei
[tex]Eckram[/tex]
1 kg ( 1 000 g ) ... 30 lei
0, 2 kg ( 200 g ) ... ? lei
• 1000 g ÷ 200 g = 5
• 30 ÷ 5 = 6
=> 0, 2 ( 200 g ) de afine vor costa 6 lei
[tex]Eckram[/tex]
Răspuns
1000g..................30 lei 200g....................x x=200.30\1000=6 lei
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!