Pentru 5 kg de bomboanes-au platit 281 lei.Cît costa 3 kg de asfel de bomboabe?

Răspuns :

Răspuns

5kg de bomboane=281 lei

3kg=?

281:5=56,2

56,2x3=168,6

3kg =168,6lei

Explicație pas cu pas:


[tex]5kg.....281 \: lei \\ 3kg........x \: lei \\ 1kg.......281 \div 56 \: si \: 2 \: de \: bani[/tex]
3 kg.......56,20×3=168,6