Răspuns :
Răspuns
Explicație pas cu pas:
Metoda comparatiei
6 fotolii .......... 2 scaune ......... 2 700 lei l x 2
3 fotolii .......... 4 scaune ......... 1 800 lei
______________________________ egalizez nr. scaune
12 fotolii ........ 4 scaune ......... 5 400 lei
3 fotolii ......... 4 scaune .......... 1 800 lei
_______________________________ scad relatiile
9 fotolii .........../...................... 3 600 lei
3 600 lei : 9 = 400 lei costa un fotoliu
_________________________________
3 fotolii .......... 4 scaune ......... 1 800 lei
1 800 lei - 3 x 400 lei = 1 800 - 1 200 = 600 lei costa cele 4 scaune
600 : 4 = 150 lei costa un scaun
_________________________________
Verific: 6 x 400 lei + 2 x 150 lei = 2 400 + 300 = 2 700 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!