Pentru 8 mere si 2 pere Ana a platit 32 de lei.Un mar costa cat 3 pere.Cat costa un mar? Cat costa o para?

Răspuns :

Răspuns


Explicație pas cu pas:

8 mere +2 pere = 32 lei

1 mar = 3 pere

8 x 3 pere + 2 pere = 32 lei

26 pere = 32 lei

1 para = 32 : 26 = 1,23 lei

1 mar = 3 x 1,23 = 3,69 lei

8 x 3,69 + 2 x 1,23 = 29,52 + 2,46 = 31,98 lei   ≈ 32 lei

1 para =32:26=1,24 lei
1 mar=3•1,24=3,69 lei