Răspuns :
Răspuns:
x = 12 lei
Explicație pas cu pas:
8 kg pere ..... 24 lei
4 kg pere ..... x lei
x = ( 4 x 24 ) / 8
x = 96 / 8
x = 12 lei
24:8=3 lei un kg de pere
3×4=12 lei 4 kg pere
3×4=12 lei 4 kg pere
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!