două bucăți de stofă de aceeași calitate au costat 924 RON o bucată a avut 3 m iar cealaltă 4 m cât a costat fiecare bucata

Răspuns :

Ai în poză rezolvarea ! :)
Vezi imaginea KIRINA

Răspuns:

bucata de 4 metri costa 528 lei

bucata de 3 metri costa 396lei

Explicație pas cu pas:

1.Aflam cati metri de stofa sunt.

3m+4m=7m

2.Aflam cat costa un metru de stofa.

924:7=132lei

3.Cat costa prima bucata(cea de 3 metri).

3x132=396lei

4.Cat costa a doua bucata(cea de 4 metri).

4x132=528lei


verificare:396lei+528lei=924lei


Sper ca te ajuta aceasta rezolvare!



Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Learner: Alte intrebari