Elevii claselor a patra au donat jucării copiilor de la un cămin.Elevii din clasa a patra A au cumpărat 8 mașinuțe și 10 iepurași și plătind 928 RON iar elevii clasei a patra B au cumpărat 4 mașinuțe și 14 iepurași plătind 896 RON.Află cât costă o mașinuță și cât costă un iepuraș​

Răspuns :

Metoda comparației

8 maşinuțe....10 iepuraşi.....928 RON

4 maşinuțe.....14 iepuraşi.....896 RON | × 2


8 mașinuțe....10 iepuraşi.....928 RON

8 maşinuțe.....28 iepuraşi.....1792 RON

---------------.....18 iepuraşi.....864 RON

1 iepuraş....864 : 18 = 48 RON


8 maşinuțe....10 × 48 = 480 RON....928 RON

8 maşinuțe.....928 - 480 = 448 RON

1 maşinuță....448 : 8 = 56 RON
8 mașinuțe +10iepurași =928  | :2 ;    4 mașinuțe+5 iepurași=464             4mașinuțe+14 iepurași=896 ;   se scad  ; 9 iepurași=896-464=432 ;                           iepurași=432:9=48 lei  ;        4mașinuțe=464-5.48=464-240-224 ;   mașinuțe=224:4=56 lei
Speț că te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Learner: Alte intrebari