Dragoș și Daria fac cumpărături de acelaș fel.Dragoș cumpără 2kg de mere și 5kg de pere,plătind 26lei.Daria cumpără 6kg de mere și 7kg de pere,plătind 46lei.Cât costă un kg de mere?Dar un kg de pere? Va rog ajutatima


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

2m.......5p.......26 lei  l    amplificam cu 3

6m.......7p.......46 lei

6m.......15p......78 lei  -

6m.........7p......46 lei

_________________

x............8p......32 lei

32 lei:8=4 lei

p=4 lei/lg pere

2m+5p=26 lei

2m+5x4=26 lei

2m=26 lei-20 lei

2m=6 lei

2=6lei:2

m=3 lei/ kg mere

proba

6x3+7x4=18 lei+28 lei=46 lei

2 kg m. ........5 kg p. ........26 lei| ×3

6 kg m. ........7 kg p. ........46 lei

6 kg m. ........15 kg p. .......78 lei

6 kg m. ........7 kg p. .........46 lei

1) Cate kg p. sunt in plus?

15-7=8

2) Cat cantaresc cele 8 kg p.?

78-46=32

3) Cat cantareste 1 kg p.?

32:8=4

4) Cat cantaresc 7 kg p.?

7×4=28

5) Cat cantaresc 6 kg m.?

46-28=18

6) Cat cantareste 1 kg m.?

18:6=3

Verificare: 3×6+4×15=18+60=78

3×6+4×7=18+28=46