Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
15 c...........12 v..................69 lei
5c..............7 v ...................29 lei /x3
15 c..............21 v .................87 lei
15 c...........12 v..................69 lei
_________________________
9 v...............18 lei
1 kg varza = 18 : 9 = 2 lei
7 v = 2x7 = 14 lei
5c...............14 lei ..................29 lei
5c = 29- 14= 15
1 kg de cartofi = 15 : 5= 3 lei
15 kg cartofi.....12 kg varză....69 lei
5 kg cartofi....7 kg varză....29 lei | × 3
15 kg cartofi....12 kg varză....69 lei
15 kg cartofi.....21 kg varză....87 lei
------------------....9 kg varză....18 lei
1 kg varză....18 : 9 = 2 lei
15 kg cartofi....12 × 2 = 24 lei....69 lei
15 kg cartofi.....69 - 24 = 45 lei
1 kg cartofi....45 : 15 = 3 lei
5 kg cartofi....7 kg varză....29 lei | × 3
15 kg cartofi....12 kg varză....69 lei
15 kg cartofi.....21 kg varză....87 lei
------------------....9 kg varză....18 lei
1 kg varză....18 : 9 = 2 lei
15 kg cartofi....12 × 2 = 24 lei....69 lei
15 kg cartofi.....69 - 24 = 45 lei
1 kg cartofi....45 : 15 = 3 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!