La o cantina s-au cumparat intr o zi 38 de pahare de iaurt si 14 pahare de smantana pentru care s-au platit 132 de lei iar in alta zi s-au cumparat 36 de pahare de iaurt si 7 pahare de smantana pentru care s-au platit 100 de lei . Cat costa un pahar de iaurt? Cat costa un pahar de smantana? Rezolva problema folosind operatia de impartire pentru egalizarea unei marimi din problema pentru a o aduce la acelasi termen de comparatie.
Am nevoie sa rezolv aceasta problema pana maine.Pls prin metoda COMPARATIEI!!!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!