Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Problema:
Luni s-au vandut 10 bluze si 5 fuste, incasandu-se 960 lei, iar marti 2 bluze de acelasi fel si 4 fuste, incasandu-se suma de 432 lei. Sa se afle cat costa 4 bluze. Dar o fusta ?
Metoda comparatiei
10 bluze ........ 5 fuste ....... 960 lei l : 5 ( impart relatia la 5 )
2 bluze ........ 4 fusta ........ 432 lei
______________________________
2 bluze ........ 4 fusta ........ 432 lei
2 bluze ....... 1 fusta ........ 192 lei
_________________________ scad relatiile
0 3 fuste .......... 240 lei
240 lei : 3 = 80 lei costa o fusta
___________________________
2 bluze ....... 1 fusta ........ 192 lei
192 lei - 80 lei = 112 lei costa 2 bluze
2 × 112 lei = 224 lei → costa 4 bluze
_________________________
112 lei : 2 = 56 lei → costa o bluza