Răspuns :
3s=9p =>s=3p
32:8=4 lei costă un pix =>5s=15•4=60 lei
Răspuns: 60 lei
Explicație pas cu pas:
8 pixuri costa 32 lei
32 lei : 8 = 4 lei → costa un pix
3 stilouri costa cat 9 pixuri l : 3
1 stilou costa cat 3 pixuri
3 × 4 lei = 12 lei → costa un stilou
5 stilouri: 5 × 12 lei = 60 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!