Răspuns:
1kg castarveti costa 2,50lei
1kg rosii costa 3,5lei
Explicație pas cu pas:
3kg rosii...5kg castraveti...23lei
4kg rosii...3kg castraveti...21,50lei
Daca amplificam primul enunt cu 4 si al doilea enunt cu 3, obtinem:
12kg rosii...20 kg castraveti...92 lei
12kg rosii...9kg castraveti...64,50lei
Scazand al doilea din primul, obtinem:
20-9=11kg castarveti...92-64,5=27,50lei
1kg castarveti va costa 27,50÷11=2,50lei
3kg rosii...23-5×2,50=23-12,50=10,50lei
1kg rosii va costa 10,50÷3=3,5lei