Răspuns :
12:5=2,4 lei kg
2,4x12=28,8lei 12 kg
5 kg mere = 12 lei
12 kg mere = ?
Cât costa un kg mere?
12 : 5 = 2,4 lei
1 kg mere= 2,4 lei
5 kg = 2,4+2,4+2,4+2,4+2,4=12
12 kg = 5 kg mere + 5 kg mere =24 lei + 2kg = 28,8
12 kg mere = ?
Cât costa un kg mere?
12 : 5 = 2,4 lei
1 kg mere= 2,4 lei
5 kg = 2,4+2,4+2,4+2,4+2,4=12
12 kg = 5 kg mere + 5 kg mere =24 lei + 2kg = 28,8
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!