4,5 kg de roșii costă 32,40 lei3-a aflați ajutor Câți costă 10 kg de roșii de aceeași preț​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

32,40 : 4,5 = 7,2 lei costa 1 kg rosii

7,2 x 10 = 72 lei costa 10 kg rosii

4,5 kg.......32,40 lei

10 kg.......x lei

x= (10•32,40)/4,5= 324/4,5= 72 lei vor costa 10 kg

Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!


RO Learner: Alte intrebari