Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
1/10 din 200 lei ⇒ 200 : 10 = 20 lei → pretul cartii
200 lei - 20 lei = 180 lei → restul
1/10 din 180 ⇒ 180 : 10 = 18 lei a platit pe cele 3 caiete
18 lei : 3 = 6 lei costa un caiet
200 lei - ( 20 lei + 18 lei ) = 200 lei - 38 lei = 162 lei i-au ramas
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!