Trei l de suc costa cu un leu mai mult decât doi l de lapte,iar trei l de lapte costa cu un leu mai mult decât patru l de suc. Cat costa un l de lapte și cât costă un l de suc​

Răspuns :

s- litrul de suc

l- litrul de lapte

3s=1+2l => s= 1+2l/3

3l=1+4s => 3l=1+4 x 1+2l/3 => l=7 lei =>s=1+14/3 = 5 lei