Răspuns :
Răspuns:126 lei
Explicație pas cu pas:
Metoda reducerii la unitate
4 eşarfe...............84 lei
6 eşarfe...............x lei
84 lei÷4=21 lei (costă o eşarfă)
21 lei×6=126 lei (costă 6 eşarfe)
Explicație pas cu pas:
4 eşarfe ..... 84 lei
6 eşarfe ..... x lei
x = ( 6 · 84 ) / 4
x = 504 / 4
x = 126 lei
8²4 x
6
--------
504
504 : 4 = 126
4
-------
10
8
------
= 24
24
----------
==
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!