Răspuns :
Răspuns:
5r+3c=104
r=2c
5·2c+3c=104
13c=104=>c=8 lei costa un kg de cartofi
r=2c=>r=2·8=16 lei costa un kg de rosii
20·8=160 lei costa un sac cu cartofi
Răspuns:
160 lei
Explicație pas cu pas:
5r+3c=104
r=2c
5×2c+3c=104
13c=104=>c=8
r=2c=>2×8=16
20×8=160 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!