Stiind ca 37 kg de caise costa 111 lei ,calculati cate kg de caise se pot cumpara cu 87 lei,plz vreau repede

Răspuns :

Răspuns:

29 kg

Explicație pas cu pas:

37 kg ... 111 lei

x kg ... 87 lei

x=(37*87):111=29

Răspuns:

111:37 =3 lei un kg ;   87:3=29 kg

Explicație pas cu pas: