Răspuns :
Răspuns:
14 kg zahar.......12kg faina=256-
5 kg zahar........12kg faina=130
__________________________
9z=126=>z=126:9=>z=14 lei costa un kg de zahar
14·14+12f=256
12f=256-196
f=60:12
f=5 lei costa un kg de faina
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
5 kg zahar+12 kg faina=130 lei
14 kg z + 12 kg f =256 lei
---------------------------------------
9 kg z=126
zahar=14 lei kg Cat costa un kg de zahar ?
5x14+12f=130
70+12f=130
12f=130-70
12f=60
faina=60:12=5 lei kg Cat costa un kg de faina ?
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!