Răspuns :
Răspuns:
9,6:4=2,4 lei costa 1 kg de mere
2,4·2,5=6 lei costa 2,5 kg mere
sau
4kg.............9,6lei
2,5kg............x
---------------------------
x=2,5·9,6:4=6 lei
4 kg de mere........9, 6 lei
2, 5 kg de mere........X lei
X = 2, 5 × 9, 6 : 4
X = 24 : 4
X = 6 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!