Răspuns :
4m....9p....57/*2
8m.......7p....59
8m....18p....114
8m.....7p....59
11p.....55
p=5
9p=45
57-45=12
12:4=3
m=3
Explicație pas cu pas:
4kg mere......9kg pere........57 lei /×2
8 kg mere......7 kg pere......59 lei
__________________________________
8kg mere......18 kg.pere......114 lei
8 kg mere.......7 kg pere.......59 lei
___________________________________
11 kg pere.......55 lei
55÷11=5 lei (1kg pere)
4 kg mere+9×5=57lei
4kg mere=57-45
4 kg mere=12 lei
12÷4=3 lei(1 kg mere)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că resursele disponibile v-au fost de ajutor. Pentru întrebări sau asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem în curând și vă invităm să ne salvați în lista de site-uri preferate!